c

Packhuskajen, Göteborg

  • I Göteborg arbetar Skanska med att rusta upp Packhuskajen.
  • Projektets första etapp genomfördes mellan december 2019 och september 2021.
  • I mars 2022 påbörjades etapp två som tog vid där första etappen slutade.
  • Etapp tre är fortfarande under planering men planen är att resterande kajkonstruktion, från från Maritiman fram till kajkanten vid operan då ska rustas upp.
  • Under etapp ett renoverades 140 meter av kajen.
  • Kajen är en viktig del av Göteborg och behöver rustas upp för att klara framtida krav.
  • Älvkantskyddet skyddar mot höga vattennivåer.
  • Älvkantskyddet svetsas för att stå emot naturens krafter.
  • Arbetet har pågått sedan 2019.
  • I mars 2022 påbörjades etapp två som planeras bli klar i februari 2024.
  • Översiktsvy över Packhuskajen med spontvägg, markberedning och fartyg i bakgrunden under pågående upprustning.
  • Detaljerad vy av rostfärgad spont och stålbalkar längs Packhuskajen under förstärkningsarbetet.
  • Armeringskorgar placerade framför spontvägg vid Packhuskajen med fartyg och arbetsplattformar i bakgrunden.
  • Rader av nygjutna betongväggar framför spontvägg vid Packhuskajen med stenfyllning i förgrunden.
  • Armeringsnät utlagt i schakt mellan spontväggar vid Packhuskajen med arbetare i bakgrunden.
  • Borrigg i vattenfyllt schakt mellan spontväggar vid Packhuskajen under wassaraborrningsarbete.

150 år gammal kaj rustas upp

Packhuskajen i Göteborg sträcker sig från Stora Bommen och österut mot Jussi Björlings plats vid Göteborgsoperan. Platsen är kulturhistorisk och en del av befästningsverket runt det gamla Göteborg. Men med sina 150 år behöver kajen nu moderniseras.

Skanska har fått i uppdrag av Stadsmiljöförvaltningen i Göteborgs Stad att rusta upp och förstärka Packhuskajen. Detta för att stå emot de framtida höga vattenstånden och översvämningar.

Projektet är uppdelat i två etapper

Etapp 1, december 2019 till september 2021, innefattade upprustning av 123 meter kajkant, från Casino-bryggan fram till Kajskjul 8.

Etapp 2 HD1, februari 2022 till januari 2024, tog vid där den första etappen slutade och sträckte sig bort till och med Maritiman.

Etapp 2 HD2, påbörjades i januari 2024 och beräknas vara färdig januari 2026 och sträcker sig från Maritiman till Operan.

Etapp 2 HD3 påbörjades september 2025 beräknas vara färdig juni 2029 och innefattar resterande kajkant längs Göteborgsoperan.

Kajen höjdes till två meter

Under projektets första etapp revs den gamla konstruktionen och ersattes av en betydligt stabilare kaj i betong som grundlades på stålpålar borrade till berg.

Kajen höjdes till två meter ovanför medelvattennivån och har försetts med ett älvkantskydd. Arbetet avslutades med att de k-märkta storgatstenarna från 1800-talet återsattes.

Byta ut gamla träpålar i grundläggningen

I februari 2022 påbörjades den andra etappen där ett stort fokus legat på att byta ut gamla träpålar i grundläggningen till nya moderna stålpålar. Målet med upprustningen är att skapa en stabil och robust kaj som ska hålla under en lång tid.

Nära befintliga verksamheter

Entreprenaden utförs i anslutning till befintliga verksamheter och stort fokus har legat på att hålla verksamheterna i drift utan störningar från byggverksamheten. Kontinuerliga vibrationsmätningar har genomförts på byggnaderna för att hålla koll på eventuella sättningar.

God logistisk planering

Logistiken är en rejäl utmaning. Projektet ligger centralt och den befintliga kajen som vi renoverar är inte anpassad för att bedriva arbeten med tunga fordon. Det krävs därmed mycket planering för hur fordon och maskiner ska komma ut till arbetsplatsen. Dessutom bedrivs projektet i direkt anslutning till pågående verksamheter vilket är ytterligare en utmaning.

Inga täta skott mellan Skanska och kunden

Under hela projektet så har vi ett nära samarbete med kunden. Det finns inga täta skott mellan oss och vi har en kontinuerlig dialog. Då kunden sitter ute på arbetsplatsen så lyfter vi dagligen de frågor som är relevanta och hittar gemensamma lösningar.

Klimat- och resurseffektiva åtgärder

I projektet genomförs flera klimat- och resurseffektiva åtgärder som minskar både vår miljöpåverkan och mängden transporter. Vi använder betong med lägre klimatavtryck och optimerar konstruktionen genom att minska antalet pålar. För att stärka den biologiska mångfalden anläggs hällkar längs kajen och stora delar av materialet återanvänds, som krönsten, storgatsten, smågatsten och belysningsstolpar.

Arbetsplatsen är fossilfri och det pågår en utredning kring eldriven grävmaskin och lastbil. Även masshanteringen effektiviseras för att minimera transporterna. Vi håller på att gå över till wassaraborrning i stället för luftdriven borrning och använder då älvvatten i stället för dricksvatten.

Den nya upprustade Packhuskajen beräknas stå färdig 2029.

Här har vi samlat ett urval av våra svenska referensprojekt

Antal projekt

loading