c

Attraktiva städer – vad får människor att trivas i en stad?

Har du funderat på vad som gör en stad levande och attraktiv? Vad är det som får människor att trivas, känna sig hemma och vilja stanna? I maj hade vi ett uppskattat frukostseminarium där vi tillsammans utforskade och delade goda exempel, kunskap och forskning inom området.

Vi bjöd in Charlotta Melander, en av landets främsta experter på städer och regional utveckling, som delade sina slutsatser kring vad som krävs för att skapa innovation och tillväxt i en stad.

Markus Gatu, distriktschef på Skanska, och Johnnie Pettersson, grundare Archus, berättar om utvecklingen av Hornsbergskvarteren, från industri till levande stadsdel.

Seminariet avrundades med en livlig panel med Daniella Waldfogel, vd Stockholms Handelskammare, Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad, Nike Örbrink (KD), gruppledare Stockholms stad och Jonas Naddebo (C), gruppledare Stockholms stad. 

Se inspelningen från livesändningen 22 maj 2025 

Senast uppdaterad: 2025-06-11

Rekommenderad läsning