Det har sagts att ”architecture is music frozen in the moment”. Vi håller med. I den vita fasaden reflekteras ljuset av glaspuckar som får fasaden att byta tonart under dagen.
Sthlm 04
Sthlm 04

Rytmiska kontorslokaler
Åtta våningar ger plats för mindre och större företag och planen kan delas av på olika sätt. Överst ligger takterrassen med grönska och utsikt. Just så låter Sthlm 04.
Sthlm 04 i korthet
Adress: Hammarbybacken 31
Total uthyrbar area: 12 000 kvm
Lokalstorlekar: 779 – 5 950 kvm
Planerad inflytt: Efter överenskommelse
Antal våningar: 8
Parkering: Garage och cykelrum i huset
Miljöcertifiering: Precertifierad LEED Platinum
Arkitekt: Gatun Arkitekter
Hyresgäster: Universitetskanslerämbetet UKÄ, Nabo, Myndigheten för Press, Radio och TV samt Funkia
Restaurang och café: Tastory
I området: Hotell, service och restauranger
Kommunikationer: Tvärbana, tunnelbana, buss och färja. Nära till södra länken och väg 73 söderut
Kreativa Stockholm har flyttat söderut
Nu samlas stadens innovativa företag i ett helt nytt distrikt söder om Hammarby kanal – Sthlm New Creative Business Spaces.
På denna urbana plats bjuds på en säregen atmosfär av före detta industrihamn, Söders puls, kajliv och lugna skogsområden.
Sthlm New representerar sju nya byggnader, där alla har sin egen speciella karaktär
Sthlm 04 – en landscraper
En skyskrapa. Fast liggandes. Åtta kontorsvåningar i en veckad form som följer platsens topografi. Det är någonting som kommer märkas, så mycket kan vi säga redan nu.
Flexibilitet är ett nyckelord för oss. Våningarna kan delas av på olika sätt för att passa era behov och specifika önskemål. Möt kollegor eller vänner i lobbyns restaurang och café. Och varför inte avnjuta en afterwork på takterrassen med grönska och utsikt över staden?
Mer än en lobby
Lobbyn är öppen och ljus med stora glasytor och rejäl takhöjd. Materialen är valda med omsorg; träpaneler, armaturer och balustrader. Arbetar du i någon kreativ bransch, så vet du att platsen för det informella mötet är en viktig del av arbetsmiljön. Här kan du ta en utmärkt kopp kaffe i caféet eller en matbit i restaurangen.
”Caféet kan mycket väl vara den mest produktiva platsen i hela huset.”
Ett hus med melodi i väggarna
Sthlm 04 är ingen vanlig byggnad. Den långa, veckade formen med det gröna taket kommer inte passeras obemärkt. I broschyren om Sthlm 04 kan du läsa mer om byggnaden, tankarna bakom och om området i stort.
Runners high runt hörnet
Alla hus i Sthlm New är designade för att påverka välmåendet hos dem som arbetar här. Det gäller allt från val av byggmaterial till möjlighet att motionera.
Löpning lockar ut många av Stockholms kontorsarbetare och just här blir det aldrig trångt i spåren. Det finns lite för många alternativ för det. Är du backlöpare? Då väntar Hammarbybacken med sina 93,5 meter över havet. Andra fina löpspår går runt Årstaviken, och vill du verkligen ta ut det där sista finns ett stort utegym vid närbelägna Eriksdalsbadet.
Bra kommunikationer
Läget är en stor fördel med att jobba här:
- Tvärbanan går i princip utanför dörren.
- 350 meter bort ligger Gullmarsplans tunnelbanestation och bussar.
- 800 meter bort ligger Skanstulls tunnelbanestation och bussar.
Dessutom finns pendelbåt in till Nybroviken, och för den som kommer med bil är Nynäsvägen och Södra länken bara en uppfart bort. Så småningom kommer även den nya tunnelbanan att ha en station här.
För de som cyklar till jobbet kommer husets cykelgarage och de intilliggande omklädningsrummen vara uppskattat.
Pressmeddelanden
UKÄ och Fazer hyr 3 200 kvadratmeter i Skanskas Sthlm New
Den statliga myndigheten UKÄ, Universitetskanslersämbetet och Fazer Food Services tar plats i Skanskas projekt Sthlm 04 i Hammarby sjöstad.
Är du intresserad av att vara en del av Sthlm New?
Kontakta mig
Mer information
Håll dig uppdaterad om vad som händer i och kring området, projektet och huset via sajten sthlmnew.com
Hitta er lediga lokal
Läs mer om våra lokaler i Sverige och övriga Norden, möt våra kunder och få inspiration på Skanska Fastigheters webbplats.
